Autor : Maciej Kowalski

 

 

Przeczytaj również :

 

 

Zadzwoń

Trener personalny - Maciej Kowalski

Uważasz artykuł za pomocny ? Kliknij Lubię to 

Trener personalny online - Maciej Kowalski

Spalacze tłuszczu (fat burnery) to chyba najbardziej popularne suplementy diety wśród osób odchudzających się. Sama nazwa "spalacz tłuszczu" wręcz zachęca do kupna a mnogość reklam jak i firm oferujących tego typu preparaty sugeruje że faktycznie coś musi być na rzeczy. Kto z nas nie chciałby bowiem zażyć magicznej kapsułki i cieszyć się smukła sylwetką ? Odpowiedź jest prosta : większość. Tak więc czym są owe spalacze tłuszczu ? Czy działają i faktycznie warto je stosować?

 

 

SPALACZE TŁUSZCZU - CZYM SĄ ?

 

 

Spalacz tłuszczu -opis

Spalaczami tłuszczu nazywamy preparaty wykazujące działanie termogeniczne czyli podnoszące temperaturę ciała. Stad też nazwa termogeniki określające tego typu produkty. Korzyścią z tego typu działania ma być wzrost spalanych przez nasze ciało kalorii. Składnikami odpowiedzialnymi w głównej mierze za ten efekt są kofeina i jej pochodne. Ponadto niektóre składniki zawarte w tego typu preparatach maja pozytywny wpływ na proces zwany lipolizą tłuszczu. Przyspieszają one uwalnianie kwasów tłuszczowych i glicerolu z komórek tłuszczowych naszego ciała. Właściwości takie wykazują kolejne składniki spalaczy tłuszczu takie jak np : kofeina, synefryna czy ekstrakt z zielonej herbaty. W bardzie zaawansowanych produktach możemy znaleźć również substancje o działaniu diuretycznym - odwadniającym, takie jak chociażby ekstrakt z pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Wszystko do tej pory brzmi wspaniale niestety muszę cię zmartwić ale nie ma to fizycznego przełożenia na widoczny gołym okiem ubytek masy ciała. Po prostu fat burnery usprawniają tylko pewne procesy wewnątrz naszego organizmu biorące udział w rozkładzie tkanki tłuszczowej. Takich substancji jest wiele. Sama chociażby woda korzystnie wpływa na proces rozpadu tkanki tłuszczowej podobnie jak witaminy, minerały itd.  

Poniżej przedstawię najpopularniejsze skałdniki spalaczy tłuszczu. Jak bedziesz mogł zauwazyć będą to substancję dobrze ci znane występujące naturalnie w wielu produktach byc może spozywanych przez ciebie na co dzień:

 

Najpopularniejsze składniki aktywne spalaczy tłuszczu :

 

 • kofeina ( zawarta w kawie )

 • synefryna ( składnik skórki z pomarańczy )

 • teobromina (składnik kakao)

 • cla (zawarte w maśle)

 • ekstrakt z zielone cherbaty

 • ekstrakt z pokrzywy

 • piperyna (wyciąg z pieprzu )

 • kapsaicyna (wyciąg z papryki chilli)

 • l - carnityna (zawarta z czerwonym mięsie)

 

Jak widać nie ma żadnych cudownych nieznanych substancji spalających tłuszcz. Tak więc nasuwa się pytanie czy produkty tego typu w ogóle są przydatne i na czym polega ich wyjątkowość ?

 

 

CZY FAT BURNERY NAPRAWDĘ SPALAJĄ TŁUSZCZ ? 

 

 

Na tak postawione pytanie moja odpowiedź jest jednoznaczna - produkty tego typu NIE SPALAJĄ TŁUSZCZU. Niestety nie ma substancji samoistnie spalającej tłuszcz. Dlatego też nazwa "spalacz tłuszczu" jest chwytem marketingowym. Warto sobie uświadomić że abyśmy mogli spalać tkankę tłuszczową potrzebujemy wytworzyć w naszym ciele deficyt kaloryczny. Dostarczać mniej energii niż potrzebujemy do utrzymania obecnej masy ciała. To wszystko. Sposobami na osiągnięcie  ujemnego bilansu kalorycznego są : odpowiednia niskokaloryczna dieta oraz trening podnoszący nasz wydatek energetyczny. Dlatego też zamiast od razu sięgać po tabletki lepiej skorzystać z ułożonej indywidualnie odchudzającej diety onlineDzięki odpowiedniemu deficytowi kalorycznemu i rozkładowi makroskładników zaczneisz skutecznie spalać tłuszcz i tracić kilogramy. Popularne spalacze tłuszczu nie zapewniają nam bezpośrednio ani ujemnego bilansu dostarczanych kalorii ani nie spalają za nas dodatkowych kalorii. Wszystkie osoby które twierdzą że fat burnery zlikwidowały ich tkankę tłuszczową mijają się z prawdą. Dlaczego więc tyle osób je poleca ? Otóż jeśli dana osoba stosuje odpowiednią dietę i trening oraz równolegle suplementuje się tego typu preparatami chudnie. Jednak prawda jest taka iż chudnie dzięki dwóm pierwszym czynnikom. Chcąc sprawdzić działanie spalaczy tłuszczu wystarczy stosować normokaloryczna dietę - bez ujemnego bilansu + dany fat burner. Jaki będzie efekt ? Masa ciała nie zmieni się . Natomiast oczywiście spalacze tłuszczu mają pewne zalety warte rozważenia przy ewentualnej decyzji o ich stosowaniu.

 

 

SPALACZE TŁUSZCZU - CZY JE WARTO STOSOWAĆ ?

 

 

Moja odpowiedź na tak postawione pytanie jest następująca : TO ZALEŻY. Przy dobrze skomponowanej  niskokalorycznej diecie i odpowiednim treningu fat burnery mogą pomóc w procesie odchudzania na kilka sposobów. 

 

Zalety stosowania spalaczy tłuszczów - termogeników:

 

Kawa - spalacz tłuszczu - termogenik

 • hamowanie apetytu - faktem jest iż m.in kofeina zawarta w tego typu produktach wpływa na zmniejszenie uczucia głodu. Oczywiście jest to zjawisko chwilowe, kilkudziesięciominutowe jednak przy stosowaniu kilku porcji w ciągu dnia może pomóc nam w walce z głodem. Efektem tego będzie spożycie przez nas mniejszej ilości pożywienia a co za tym idzie łatwiej będzie nam utrzymać ujemny bilans kaloryczny - główny warunek spalania tłuszczu. Trzeba zdać sobie jednak sprawę że kofeina występuje również w innych produktach spożywczych i nie musimy łykać tabletek aby ją dostarczyć do naszego organizmu. Najpopularniejszym produktem tego typu jest kawa. Kawa zawiera w sobie kofeinę oraz masę przeciwutleniaczy wpływających korzystnie na nasze zdrowie. Do tego dochodzą walory smakowe i zapachowe tego napoju co na redukcji pomaga zachować różnorodność smaków. O kawie i jej wpływowi na odchudzanie możesz przeczytać w artykule Kawa - pomocna w odchudzaniu ? Kolejnym popularnym produktem zawierającym kofeinę jest napój energetyczny. Oczywiście tak jak w przypadku kawy warto obydwa te napoje wybierać w wersji bezcukrowej, słodzonej chociażby odpowiednim słodzikiem. Więcej o ograniczaniu apetytu przeczytasz w artykule : podjadanie na redukcji - jak sobie radzić ?

 

 • pobudzenie organizmu - podczas procesu redukcji tkanki tłuszczowej często narzekamy na brak energii a nasze treningi nie są tak efektywne jak podczas budowy przez nas dodatkowych kilogramów czy utrzymywaniu masy ciała. Jak wspomniałem wcześniej spalanie kalorii podczas treningu jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym szybsze efekty w postaci utraty kilogramów - niechcianego tłuszczu. Kofeina oraz inne stymulanty zawarte w spalaczach tłuszczu pomagają nam ćwiczyć intensywniej, dłużej a co za tym idzie spalać większą ilość kalorii. Oczywiście podobny efekt uzyskamy pijąc przed treningiem kawę czy energy drinka. Nie zawsze jednak mamy na to czas czy możliwości a połykając kapsułkę możemy dostarczyć szybko odpowiednią dawkę stymulantów. UWAGA Częstym błędem popełnianym w przypadku spalaczy tłuszczu jest stosowanie zbyt dużych dawek szczególnie chodzi mi tu o wspomniane wyżej stymulanty. Długotrwałe przyjmowanie wysokich dawek chociażby przed treningiem spowoduje przemęczenie organizmu zbyt dużą pracą. Tak wiec tłumienie zmęczenia przez duże dawki kofeiny nigdy nie będzie korzystne w dłuższym okresie czasu.

 

Wady stosowania fat burnerów :

 

 • uodparnianie się organizmu - niestety organizm po pewnym czasie stosowania danych substancji np. każdego rodzaju stymulantów zawartych w fat burnerach uodparnia się na ich działanie. W praktyce okazuje się iż aby odczuć działanie suplementu należy przyjmować dużo większe dawki co nie jest dobrym pomysłem jeśli chcemy uniknąć skutków ubocznych. Dlatego też zaleca się stosowanie produktów tego typu zamiennie tak aby za każdym razem inna substancja czynna powodowała pobudzenie.

 

 • wysoka cena - cena za miesiąc suplementacji popularnymi wieloskładnikowymi preparatami może sięgać nawet 200 zł. Za tą cenę zdecydowanie lepiej skorzystać z konsultacji dietetycznej czy porady dotyczącej treningu redukcyjnego u doświadczonego trenera czy dietetyka. 

 

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw uważam że nie warto stosować popularnych spalaczy tłuszczu. Podobny efekt uzyskamy spożywając kawę czy wypijając inne napoje zawierające w swoim składzie kofeinę. Oczywiście każdy trenujący sam powinien dokonać wyboru. Jedno jest pewne spalacze tłuszczu nie spalają zbędnej tkanki tłuszczowej i stosowanie ich z nadzieją na osiągniecie właśnie takiego bezpośredniego efektu przyniesie rozczarowanie.

 

 

Kto nie powinien stosować spalaczy tłuszczu ?

 

 

Nie można pominąć kwestii szkodliwości tego typu preparatów u pewnych grup osób. Popularne fat burnery bazujące na dużych ilościach kofeiny czy innych stymulantów znacząco podnoszą ciśnienie tętnicze krwi dlatego też osoby borykające się z problemem nadciśnienia powinny wykluczyć możliwość suplementacji tego rodzaju preparatami. To samo dotyczy się osób z wadami serca czy ogólnie pojętymi problemami z układem krążenia. Również osoby cierpiące na bezsennośc czy mające problemy z zasypianiem powinny zastanowić się nad zakupem tego rodzaju produktów lub zmniejszyć ich dawkę.

 

 

Kontakt ze mną

dane kontaktowe

Trener personalny Warszawa - Maciej Kowalski
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Maciej Kowalski

 

tel. 661 499 583

e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com

Chcesz żebym Ci pomógł ?

 

Trener osobisty i dietetyk online - Maciej Kowalski

Formularz kontaktowy

 

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
02 grudnia 2017
Ektomorfik a masa

Spalacze tłuszczu - czy warto je stosować ?

Kontakt

 

Tel; 661 499 583

email : maciejkowalskitrener@gmail.com

adres ; Jana Pawła Woronicza 31

02-640 Warszawa

siłownie: Zdrofit, Qbik Loft Aparts

Współpraca online z dietetykiem 

                        

Dietetyk online                                                      

Dieta online

Współpraca online z trenerem

 

Trener personalny online

 

Plan treningowy online

Google Moja Firma - Maciej Kowalski trener personalny
facebook
Trener osobisty i dietetyk online

Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej w atrakcyjnej cenie.