Suplementy przedtreningowe to jedne z najlepiej sprzedających się suplementów dla sportowców ze względu na ich natychmiastowe i mocno odczuwalne działanie. Jak sama nazwa wskazuje stosuje się je aby wspomóc zdolności wysiłkowe organizmu na treningu. Wśród sportowców występują podzielone opinie na temat konieczności ich stosowania jak i ewentualnych skutków ubocznych. Czym więc są dokładnie przedtreningówki i czy warto je stosować ? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Suplementami przedtreningowymi nazywamy preparaty wykazujące działanie pobudzające, stymulujące układ nerwowy oraz zwiększające zdolności do długotrwałego wysiłku. Odżywki tego typu zwiększają także ciśnienie krwi, rozszerzają naczynia krwionośne a także działają termogenicznie. Stąd też znajdują zastosowanie w trakcie diet redukcyjnych. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za powyższe działanie jest kofeina i jej pochodne. To właśnie ona w głównej mierze decyduje o naszym pobudzeniu, opóźnia uczucie zmęczenia organizmu a także podnosi zdolności wysiłkowe ustroju. Ponadto niektóre składniki zawarte w preparatach typu pre workout pozytywnie wpływają na transport składników odżywczych do mięśni i towarzyszącą temu zjawisku tzw pompę mięśniową. Mam tu na myśli w szczególności argininine, cytruline i ich pochodne. W bardzie zaawansowanych, wieloskładnikowych produktach możemy znaleźć również kreatynę podnoszącą poziom ATP w mięśniach. Efekt ? Mamy więcej siły a co za tym idzie możemy wykonywać cięższą pracę. Intensywność treningu rośnie. Jak więc widzisz wszystko do tej pory brzmi wspaniale jednak pojawia się pytanie na ile wszystkie te działania mają efekt długofalowy ?
Poniżej przedstawię Ci najpopularniejsze składniki obecne w przedtreningówkach. Musisz wiedzieć że w preparatach tego typu składy często są zmieniana a poszczególne substancję nierzadko są usuwane ze względu na ich domniemaną szkodliwość. Stąd też znajdziesz poniżej ich przekreśloną nazwę.
kofeina - pobudza organizm, opóźnia proces zmęczenia, działa termogenicznie,
tauryna - wpływa na skupienie,
kreatyna - podnosi poziom ATP,
arginina - rozszerza naczynia krwionośne,
cytrulina - jak wyżej
agmatyna rozszerza naczynia rwionośne
yohimbina - działa termogenicznie, pobudza,
geramina - opóźnia procesy zmęczenia, pobudza, zwiększa skupienie
beta -alanina - podnosi długodystansowe zdolności wysiłkowe
Moja odpowiedź na tak postawione pytanie jest następująca : TO ZALEŻY. Faktem jest iż produkty tego typu podnoszą zdolności wysiłkowe więc możemy trenować ciężej jednak nie zawsze ciężej znaczy lepiej.
Warto zaznaczyć że przedtreningówki mają również wady i tak naprawdę to od nas samych i od tego jak będziemy korzystać z pre workoutów zależy czy odniesiemy więcej pożytku niż szkody. Poniżej przedstawię zarówno pozytywy jak i negatywy suplementów przedtreningowych.
wzrost intensywności treningowej - faktem jest iż m.in kofeina zawarta w tego typu produktach wpływa na podwyższenie zdolności wysiłkowych organizmu. Oczywiście jest to zjawisko chwilowe, kilkudziesięciominutowe pozwalające na bardziej intensywny trening. Zmęczenie przychodzi z opóźnieniem co przekłada się na większą ilość pracy jaką możemy wykonać na danej jednostce treningowej. Dodatkowo zawarta w tego typu produktach kreatyna wpływa również na wzrost siły i poziomu energii w naszych mięśniach. Efekt ? Możemy podnosić większe obciążenia, biec, pływać szybciej w szczególności na krótkich dystansach. Dlatego też kreatyna jest tak chętnie stosowana u sprinterów czy ciężarowców. A co jeśli chodzi o wytrzymałość mięśniową ? W tym wypadku przedtreningówka również sprawdza się świetnie. Otóż beta-alanina zawarta w popularnych pre workoutach wpływa na możliwość wykonywania dłużej pracy o niższej intensywności. Dodatkowo warto zaznaczyć iż największe wysycenie mięśni karnozyną i zarazem najlepsze działanie obserwuje się w połączeniu z wcześniej wspomnianą kreatyną. Tak więc przedtreningówki są pomocne jeśli chcesz zwiększyć intensywność treningową w każdym rodzaju sportu.
pobudzenie organizmu - podczas procesu redukcji tkanki tłuszczowej często narzekamy na brak energii i chęci na trening. To zrozumiałe z racji niskiej podaży kalorii spada poziom naszej energii a co za tym idzie treningi nie są tak efektywne. Każda odchudzająca się osoba wie jak ważne jest spalanie kalorii podczas treningu. Im więcej ich stracisz tym łatwiej będzie ci zmniejszyć masę ciała. Kofeina oraz inne stymulanty zawarte w suplementach przedtreningowych zdają się chwilowo rozwiązywać problem braku energii. Pobudzając nasz organizm przed treningiem dają nam bodziec do tego aby nie tylko zacząć trening ale i trenować na wysokiej intensywności przez dłuższy czas. Oczywiście samo pobudzenie może nam zapewnić zwykła kawa czy najzwyklejszy energy drink. Nie zawsze jednak mamy czas na przygotowanie małej czarnej a połykając kapsułkę czy miarkę odżywki możemy dostarczyć szybko odpowiednią dawkę stymulantów. Chcę zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz a mianowicie stosowanie kofeiny jest niejako oszukaniem organizmu. Mam tu na myśli fakt iż trenujemy ciężej niż nasz organizm uważa za optymalne. Jest to niezwykle niebezpieczne w przypadku długokresowych treningów na suplementach przedtreningowych gdyż może doprowadzić do zbytniego obciążenia układu nerwowego, przemęczenia a nawet przetrenowania. O tym czym jest to zjawisko i jak go uniknąć przeczytasz w artykule pt.: przetrenowanie - objawy i leczenie.
uodparnianie się organizmu - niestety organizm po pewnym czasie stosowania danej substancji np. kofeiny uodparnia się na jej działanie. W praktyce oznacza to iż aby odczuć działanie suplementu należy przyjmować znacznie większe dawki co nie wydaje się być dobrym pomysłem ze względu na ewentualne skutki uboczne przedawkowania. Dlatego też zaleca się stosowanie produktów tego typu zamiennie tak aby za każdym razem inna substancja czynna powodowała pobudzenie. Niestety obecnie na rynku poza kofeiną brakuje legalnych pobudzaczy. Wycofane zostały z obiegu silne stymulanty takie jak geranium czy yohimbina.
krótkie działanie - produkty stosowane okołotreningowo działają tylko przez pewien moment i jest to zazwyczaj około godziny czasu. Gdy odstawimy dany preparat nasze osiągi treningowe spadną, nie utrzymamy formy zbudowanej na tego typu preparatach nie stosując ich ciągle.
zbytnie zmęczenie organizmu - długotrwałe stosowanie suplementów przedtrenignowych powoduje kumulowanie się zmęczenie organizmu. Mam tu na myśli nie tylko układ nerwowy o którym pisałem wcześniej ale także zbytnią eksploatację stawów, więzadeł i mięśni. Zbytnie przemęczenie tych struktur może okazać się prostą drogą do nabawienia się kontuzji. Dlatego też
uzależnienie psychiczne - do sztucznego pobudzenia łatwo się przyzwyczaić jednak gorszy moment przychodzi po odstawieniu naszej przedtreningówki. Trudno zebrać się na trening, czegoś nam brakuje, nie czujemy się tak zmotywowani jak dotychczas. Pre workouty doprowadzają do błędnego koła w którym to aby mieć chęć do ćwiczeń potrzebujemy coraz to nowszych i silniejszych preparatów. Sama myśl o zrobieniu mniej intensywnego treningu demotywuje nas do działania.
wysoka cena - cena za miesiąc regularnej suplementacji popularnymi wieloskładnikowymi przedtreningówkami może sięgać nawet 200 zł. To dość spory wydatek który moim zdaniem
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw uważam że preparaty przedtreningowe powinno się stosować jedynie okazjonalnie i nie powinny stanowić stałej suplementacji. Moim zdaniem tylko male ale regularne postępy są gwarancją sukcesu. Próba ich przyspieszenia i oszukiwanie organizmu na dłuższa metę nie wyjdą nam na dobre. Zamiast wydawać pieniądze na przedtreningówki wypij po prostu mocną kawę gdy czujesz że masz gorszy dzień.
Nie można pominąć kwestii szkodliwości tego typu preparatów u pewnych grup osób. Popularne pre workouty bazujące na dużych ilościach kofeiny i innych stymulantów znacząco podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Stąd też osoby borykające się z problemem nadciśnienia nie powinny ich stosować. Ta sama zasada dotyczy osób z wrodzonymi wadami serca i ogólnie pojętymi problemami z układem krążenia. Również osoby cierpiące na bezsennośc czy mające problemy z zasypianiem powinny zachować szczególną ostrożność.
Kontakt ze mną
dane kontaktowe
Maciej Kowalski
tel. 661 499 583
e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com
Chcesz żebym Ci pomógł ?
Formularz kontaktowy
Kontakt
Tel; 661 499 583
email : maciejkowalskitrener@gmail.com
adres ; Jana Pawła Woronicza 31
02-640 Warszawa
siłownie: Zdrofit, Qbik Loft Aparts
Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej w atrakcyjnej cenie.