Autor : Maciej Kowalski

 

 

Przeczytaj również :

 

 

Zadzwoń

Trener personalny - Maciej Kowalski

Uważasz artykuł za pomocny ? Kliknij Lubię to 

Trener personalny online - Maciej Kowalski

Często świadomość konieczności korekcji wady postawy przychodzi w momencie odczuwania pierwszych dolegliwości bólowych. Tak też często bywa w przypadku pleców wklęsłych. Jeśli nie wiesz czym są plecy wklęsłe - hiperlordoza, jakie są ich przyczyny oraz jak wygląda leczenie ten artykuł jest dla Ciebie.

 

 

Plecy wklęsłe - hiperlordoza - czym są ?

 

 

Cechą tej wady postawy jest charakterystyczne nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi - stąd powstaje wgłębienie w odcinku lędźwiowym i odstające pośladki. Hiperlordoza objawia się osłabieniem mięśni pośladkowych, dwugłowych oraz mięśni brzucha. Sam brzuch jest wypięty ku przodowi i widoczne jest przodopochylenie miednicy. Hiperlordozę można podzielić ze względu na jej lokalizację na :

 

 • hiperlordozę bez zmian lokalizacji - pogłębiona fizjologiczna lordoza

 • lordozę niską, krótką - z towarzyszącą jej kifozą piersiową o długim łuku

 • lordozę wysoką, długą - obejmującą swoim wygięciem również dolny odcinek piersiowy kręgosłupa z towarzyszącą jej często kifozą krótką wysoką

 

 

 

 

                            Hiperlordoza - plecy okrągłe

 

 

                                          

Pogłębiona lordoza - przyczyny powstawania wady 

 

 

Plecy wklęsłe mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte. Uwarunkowane genetycznie plecy wklęsłe wrodzone cechują się niekorzystnymi zmianami kostnymi w obrębie kręgosłupa i miednicy. Najczęściej jest to spondylolisis - przerwanie łuku między wyrostkami stawowymi górnymi i dolnymi powodujące przemieszczenie się trzonów kręgów ku przodowi miednicy) Druga z kolei anomalią jest nieprawidłowe ustawienie kości krzyżowej - za bardzo poziome co powoduje "ześlizgiwanie się" z niej kręgosłupa. Ciekawym przyczyną hiperlordozy jest sakralizacja ( zrośniecie się piątego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową oraz lumbalizacja - upodobnienie pierwszego kręgu krzyżowego do kręgu lędźwiowego i brak jego zrostu z kością krzyżową.

Plecy wklęsłe nabyte również mogą powstawać wtórnie jako jeden ze skutków usztywnień kręgosłupa : garbu grużliczego, krzywica, choroby Scheuermanna, czy w wyniku zmian pourazowych. Często do powstania hiperlordozy przyczynia się np. zwichnięcie stawu będące przyczyną jego usztywnienia, nadmierne przodopochylenie podstawy kości krzyżowej związane z niewydolnością mięśni brzucha oraz pośladków. Tak więc przyczyną powstania  pleców wklęsłych nabytych jest dystonia mięśniowa ( zbyt słabe mięśnie brzucha i tylnej taśmy nóg i zbyt przykurczone prostowniki grzbietu, mięśnie przedniej taśmy nóg.  

 

                                                    

Skutki nieleczonej hiperlordozy

 

 

Nieleczona pogłębiająca się hiperlordoza niesie ze Hiperlordoza - przyczyna bólu kręgosłupasobą niestety duże prawdopodobieństwo zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jest ono wynikiem tzw zesztywnienia lordozy lędźwiowej występującym u ludzi dorosłych. Dlatego też osoby dorosłe w szczególności powinny zwrócić uwagę na swój stan kręgosłupa i postawę ciała. Pierwszymi symptomami iż które świadczą o nieprawidłowościach w rejonie lędźwi jest pojawiający się ból okolicy krzyżowej, często promieniujący. Zbyt słabe mięśnie brzucha i pośladków powodują zaburzenie rozkładu sił i przenoszenie obciążeń zewnętrznych bezpośrednio na kręgosłup co jest bezpośrednią przyczyną bólu. Nasz odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest stale przeciążany, następują trwałe zmiany w naszych krążkach międzykręgowych grożące dyskopatią - wypadnięciem dysku. Ten uraz nie jest w cale tak rzadki a jego konsekwencje mogą być opłakane.  Postępowanie niekorzystnych zmian w kręgach może prowadzi do wcześniej wspomnianego zesztywnienia lordozy. Spowodowane tym trwałe zaburzenie ruchomości odcinka skutkuje kompensacja w sąsiednich częściach kręgosłupa i utrwaleniem nawyku nieprawidłowej postawy ciała.  Dlatego tez leczenie wad postawy zaleca się rozpocząć jak najszybciej aby uniknąć trwałych zmian zwyrodnieniowych i  zminimalizować ryzyko urazów.

 

 

Plecy wklęsłe - postępowanie korekcyjne 

 

 

Większość rodzajów pleców wklęsłych czyli hiperlordozy lędźwiowej wynika przede wszystkim z dysharmonii mięśniowej, dlatego też podczas korekcji na kilku aspektach z nią związanych :

 

 • uświadomieniu osobie jej wady i wyjaśnieniu na czym polega

 • nauce przyjmowania postawy skorygowanej;

 • utrwalenia nawyku prawidłowej postawy ciała;

 • likwidacji dystonii mięśniowej;

 • stretchingu i rolowaniu mięśni nadmiernie napiętych : mięśni prostowników grzbietu odcinka lędźwiowego, mięśni czworobocznych lędźwi, mięśnia prostego uda, biodrowo - lędźwiowego, czworobocznego grzbietu - dolnej części

 • wzmacnianiu mięśni osłabionych i nadmiernie rozciągniętych ; mięśni brzucha ( prostego, skośnych, poprzecznych), mięśni półścięgnistych, półbłoniastych, dwugłowych uda, mięśni pośladkowych ( małego, wielkiego, średniego), kulszowo - goleniowych, mięśni ściągających łopatki ( czworobocznego, równoległobocznego, najszerszego)

 • poprawie ruchomości kręgosłupa odcinku piersiowym

 • hiperkorekcji nadmiernej lordozy lędźwiowej,

 

Prawidłowo dobrane i prowadzone ćwiczenia korekcyjne gwarantują uporanie się z plecami wklęsłymi i całkowitą korekcje wady.  Oczywiście najważniejsza jest systematyczność ćwiczeń. Ważne aby proces korekcji zacząć w miarę wcześnie aby zapobiec negatywnym skutkom pogłębiania lordozy lędźwiowej.

 

 

Leczenie pleców wklęsłych - nadmiernej lordozy w Warszawie

 

 

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicy możesz skorzystać z mojej pomocy dotyczącej leczenia pleców wklęsłych. Na co dzień pracuje jako trener personalny oraz nauczyciel gimnastyki korekcyjnej prowadząc indywidualne zajęcia ukierunkowane na likwidację określonych wad postawy. Moja ofertę kieruje zarówno do dzieci jak i dorosłych. Dlaczego trening personalny a nie zajęcia grupowe ? Otóż w ćwiczeniach specjalistycznych konieczne jest korygowanie na bieżąco błędów i nadzorowanie  ich techniki która jest kluczem do wyleczenia Twojej dysfunkcji.  Tylko dzięki starannie dobranym ćwiczeniom przez osobę doświadczoną i regularności ich wykonywania możliwa jest korekcja wady postawy  Zajęcia prowadzę na siłowniach MC Fit na terenie całej Warszawy lub innych lokalizacjach po wcześniejszym uzgodnieniu. Sprawdź jak skuteczny może być trening personalny i umów się na konsultacje i pierwszy trening.

 

 

Kontakt ze mną

dane kontaktowe

Trener personalny Warszawa - Maciej Kowalski
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Maciej Kowalski

 

tel. 661 499 583

e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com

Chcesz żebym Ci pomógł ?

 

Trener osobisty i dietetyk online - Maciej Kowalski

Formularz kontaktowy

 

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
11 grudnia 2017
Plecy wkłęsłe

Plecy wklęsłe - hiperlordoza. Przyczyny i leczenie

Kontakt

 

Tel; 661 499 583

email : maciejkowalskitrener@gmail.com

adres ; Jana Pawła Woronicza 31

02-640 Warszawa

siłownie: Zdrofit, Qbik Loft Aparts

Współpraca online z dietetykiem 

                        

Dietetyk online                                                      

Dieta online

Współpraca online z trenerem

 

Trener personalny online

 

Plan treningowy online

Google Moja Firma - Maciej Kowalski trener personalny
facebook
Trener osobisty i dietetyk online

Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej w atrakcyjnej cenie.