Autor : Maciej Kowalski

 

 

Przeczytaj również :

 

 

Zadzwoń

Trener personalny - Maciej Kowalski

Uważasz artykuł za pomocny ? Kliknij Lubię to 

Trener personalny online - Maciej Kowalski

Nie da się ukryć że w głównej mierze za brak postępów w odchudzaniu odpowiada nasz sposób odżywiania. Dodatni lub zerowy bilans kaloryczny nie spowoduje gubienia przez nas kilogramów. Czasem jednak mimo odpowiedniej diety proces odchudzania staje w miejscu a nawet cofa się. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż przyczyn takiego zjawiska może być wiele od niehigienicznego trybu życia, zaburzeń hormonalnych aż po choroby wewnętrzne i przewlekłe. Mało kto zdaje sobie sprawę iż w tych wszystkich zaburzeniach podwyższony poziom kortyzolu bierze czynny udział i skutecznie utrudnia odchudzanie. Jak więc radzić sobie z podwyższonym kortyzolem przywracając na właściwe tory nasze odchudzanie ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

 

 

Kortyzol - czym jest ?

 

 

Kortyzol jest hormonem steroidowym który jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm w korze nadnerczy.  Jak każdy z hormonów w naszym ciele pełni wiele ważnych funkcji i jest niezbędny do właściwego  funkcjonowania organizmu. Mówimy oczywiście o odpowiednim jego poziomie który współgra z innymi hormonami tworząc swoistą homeostazę wewnętrzną organizmu.

 

Funkcje kortyzolu w naszym organiźmie :

 

  • mobilizuje nasz organizm w sytuacjach stresowych ( podnosi ciśnienie krwi, częstotliwość oddechów, glukozę we krwi)

  • wpływa na immunologie organizmu,

  • reguluje poziom cukru we krwi,

  • uwalnia glukozę i kwasy tłuszczowe z wątroby

  • działa przeciwzapalnie

  • wpływa na równowagę wodno-elektrolitową,

  • reguluje tkanki łączne


Naturalnie jego największe stężenie osiągane jest w godzinach porannych a najniższe wieczorem.

Na wydzielanie kortyzolu jednak ma wpływ wiele czynników zarówno niezależnych od nas jak i tych na które mamy wpływ. 

 

Co podnosi poziom kortyzolu ?

 

  • Długotrwały, przewlekły stres,

  • Niedostateczna ilość snu,

  • Zbyt intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, 

  • Nieskokaloryczna i przetworzona dieta redukcyjna,

 

 

Przewlekły stres podnosi kortyzol utrudniając odchudzanie 

 

 

Stres a kortyzol i odchudzanie

O ile sytuacje stresowe faktycznie blokują apetyt  na krótki okres tak w przypadku stresu przewlekłego jest zgoła inaczej. Otóż działający długoterminowo stres wywiera negatywny wpływ na metabolizm utrudniając spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje ? Kortyzol nazywany hormonem stresu wydzielany w nadprogramowych ilościach zaburza prawidłową pracę pozostałych hormonów odpowiedzialnych miedzy innymi za gospodarkę cukrową naszego organizmu czy pracę tarczycy. Rozregulowany układ hormonalny sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Ponadto kortyzol działa katabolicznie na tkankę mięśniową sprzyjając spadkom masy mięśniowej. Mniejsza ilość mięśni oznacza zmniejszenie zapotrzebowania kalorycznego bowiem tkanka mięśniowa energochłonna. Ponadto stress obciąża nasz układ nerwowy dzięki czemu jesteśmy po prostu zmęczeni i nie mamy ochoty na trening. To jedne z głównych negatywnych skutków przewlekłego stresu i podwyższonego poziomu kortyzolu wpływających na brak postępów w odchudzaniu.

 

 

Nadmierny poziom kortyzolu upośledza gospodarkę insulinową - ułatwia tycie

 

 

Kortyzol - zaburzenia insuliny - tycie

Tak jak wspomniałem wcześniej podwyższony  kortyzol negatywnie wpływa na gospodarkę insulinową organizmu. Wrażliwości tkanek i wątroby na sygnały wysyłane przez insulinę maleje co nie tylko skutkuje szybszym otłuszczaniu się naszego ciała ale co gorsza może doprowadzić do hiperglikemi, cukrzycy typu II oraz innych chorób takich jak : nadciśnienie, miażdżyca, nowotwory. O zjawisko to możemy się martwić szczególnie przy większym spożywaniu węglowodanów w tym cukrów prostych. Według badań osoby mające problem ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu cierpią częściej na otyłość brzuszną - czyli gromadzenie się tkanki tłuszczowej trzewnej w centralnej części naszego ciała. Oczywiście są sposoby na poprawę gospodarki insulinowej poprzez właściwą dietę czy stosowanie modnych w ostatnim czasie śniadań białkowo-tłuszczowych jednak nie powinniśmy zapominać o pierwotnej przyczynie zaburzenia naszej gospodarki cukrowej - podwyższonym poziomie kortyzolu.

 

 

Wysoki poziom kortyzolu spowalnia metabolizm - trudniej ci schudnąć 

 

 

Podwyższone wartości kortyzolu mogą również obniżać tempo przemiany materii, wpływając na działanie tarczycy i hormonów przez nią wydzielanych. Kortyzol nasila przekształcanie tyroksyny (T4) do nieaktywnej formy rT3 zamiast do fT3. W warunkach homeostazy fT3 jest to forma aktywna która podkręca tempo naszego metabolizmu dzięki czemu lepiej wydatkujemy energię = spalamy tłuszcz. O tym jak ważna jest gospodarka hormonalna w kształtowaniu naszej sylwetki i problemie z odchudzaniem świadczą chociażby takie choroby jak niedoczynnośc tarczycy, choroba hashimoto, Są to choroby metaboliczne a osoby nimi dotknięte niejednokrotnie przegrywają walkę ze zbędnymi kilogramami.

 

 

Zbyt wysoki kortyzol skraca sen - niewsypany jesz więcej !

 

 

Brak snu a zwiększony apetyt na słodycze

Podwyższony poziom kortyzolu wpływa także negatywnie na czas trwania i jakość snu. Sen jest jednym z najważniejszych procesów dzięki którym regeneruję się cały organizm, wszystkie jego układy i narządy a niedostateczna ilość przespanych godzin negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Oczywiście brak snu wpływa na podwyższony poziom kortyzolu w ciągu dnia. Badania naukowe w jednoznaczny sposób pokazują, iż osoby, które śpią krócej mają większy apetyt, napady wilczego głodu i większą chęć podjadania słodkich produktów. Za zjawisko zwiększonego apetytu odpowiada między innymi leptyna której to wydzielanie upośledza kortyzol i brak snu. Ponadto hamowane są procesu spalania tkanki tłuszczowej chociażby poprzez zaburzenia wydzielania testosteronu i hormonu wzrostu odpowiedzialnych za redukcję niechcianego tłuszczu.

 

 

Jak obniżyć poziom kortyzolu ?

 

 

Sposoby na obniżenie kortyzolu wydają się proste a co ważniejsze są naprawdę skuteczne. Jedyną przeszkodą jest fakt iż nie zawsze chcemy wprowadzać je w swoje życie. Aby zmniejszyć ilość kortyzolu powinieneś:

 

  • wysypiać się - twój sen powinien trwać około 8 godzin. Najlepiej abyś kładł się możliwie jak najwcześniej aby zbliżyć się do naturalnego zegara biologicznego. Taki sen najlepiej zregeneruje Twój organizm.

  • kontrolować stress - niby łatwo powiedzieć lecz trudniej wprowadzić w życie. Mam tu na myśli nie tylko unikanie stresowych sytuacji ale również naukę relaksacji wyciszenia organizmu.

  • zadbać o swoją dietę - pamiętaj aby nie stosować drastycznych diet redukcyjnych w dłuższym okresie czasu. Ponadto jeśli się odchudzasz twój jadłospis powinien być przemyślany i dobrany tak aby minimalizować skutki deficytu kalorycznego. Mam tu na myśli jakość pożywienia, dobór mikro i makroskładników jak i odpowiednią suplementację. Jeśli nie wiesz jak zrobić to poprawnie możesz skorzystać z konsultacji online z dietetykiem.

  • stosować odpowiedni trening redukcyjny - jeśli odchudzasz się twój trening powinien być przemyślany tak aby zachować równowagę pomiędzy okresami pracy a odpoczynku. Niestety większość trenujących hołduje zasadzie "im więcej i ciężej tym lepiej" co nie tylko nie przynosi optymalnych rezultatów ale również hamuje twój postęp chociażby poprzez zbyt wysoki poziom omawianego kortyzolu.

 

Kontakt ze mną

dane kontaktowe

Trener personalny Warszawa - Maciej Kowalski
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Maciej Kowalski

 

tel. 661 499 583

e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com

Chcesz żebym Ci pomógł ?

 

Trener osobisty i dietetyk online - Maciej Kowalski

Formularz kontaktowy

 

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
16 grudnia 2017
Kortyzol utrudnia udchudzanie

Kortyzol - jaki ma wpływ na odchudzanie ?

Kontakt

 

Tel; 661 499 583

email : maciejkowalskitrener@gmail.com

adres ; Jana Pawła Woronicza 31

02-640 Warszawa

siłownie: Zdrofit, Qbik Loft Aparts

Współpraca online z dietetykiem 

                        

Dietetyk online                                                      

Dieta online

Współpraca online z trenerem

 

Trener personalny online

 

Plan treningowy online

Google Moja Firma - Maciej Kowalski trener personalny
facebook
Trener osobisty i dietetyk online

Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej w atrakcyjnej cenie.