Kto z nas nie lubi słodyczy ? Chyba każdy. Problem pojawia się w momencie gdy tracimy kontrole nad naszym apetytem i bez słodkiej przekąski nie wyobrażamy sobie każdego posiłku. Niestety takiej sytuacji jesteśmy sami sobie winni. Sięgamy po słodycze zbyt często, dla poprawy humoru i po pewnym czasie przyzwyczajamy organizm do codziennej dawki cukru. Jak w takim razie pozbyć się tego niezdrowego nałogu? Jeśli chcesz wiedzieć jak jeść mniej słodyczy ten artykuł jest dla Ciebie
Słodycze - dlaczego mamy na nie apetyt ?
Ośrodkiem głodu w naszym organizmie steruje podwzgórze mózgu. Do niego docierają różnorakie sygnały determinujące jak bardzo jesteśmy głodni. Jednymi z głównych hormonów odpowiedzialnych za pobudzanie bądź hamowanie naszego apetytu są : leptyna, grelina czy neuropeptyt Y. Mówiąc w skrócie jeśli dostarczamy zbyt mała ilość pożywienia do naszego organizmu hormon grelina i neuropeptyt Y zaczynają dominować nad leptyną co skutkuje przesłaniem sygnału do podwzgórza mózgu o głodzie i potrzebie spożycia pokarmu. O tym jak ważne są to hormony szczególnie w trakcie odchudzania możesz przeczytać w artykule pt. Podjadanie na redukcji - jak sobie z nim radzić ? Jednakże w przypadku apetytu na słodycze decydują również inne czynniki. Głównym czynnikiem decydującym o tym iż mamy ochotę na cukier jest spadek glukozy we krwi . Im jest on gwałtowniejszy tym mamy większą ochotę na coś słodkiego. Takim działaniem szybko podniesiemy poziom cukru we krwi i zahamujemy uczucie głodu. Dlatego też główną przyczyną dlaczego sięgamy po słodkie przekąski jest fakt iż nie jemy regularnie odpowiednich, zbilansowanych posiłków, co skutkuje tym iż po pewnym czasie poziom glukozy jest tak niski iż dosłownie rzucamy się na słodycze. Oczywiście jest to błędne koło gdyż równie szybko jak wzrośnie poziom cukru we krwi również szybko opadnie a my znów będziemy mieli ochotę na coś słodkiego.
Cukier - jak działa na naszą psychikę ?
Drugim czynnikiem równie ważnym lecz często niedocenianym jest działanie cukru na naszą psychikę. Otóż gdy jemy coś słodkiego w naszym ciele wydzielają się endorfiny - hormony szczęścia. Chwilowo poprawia się nasz nastrój, jesteśmy zrelaksowani i odczuwamy przyjemność. Efekt ten jednak szybko mija a my sięgamy po kolejną porcje, łudzeni dodatkową ilością endorfin. Paradoksalnie osoby otyłe mające kompleksy często wpadają w błędne koło, gdyż spożywają coraz większe ilości słodyczy właśnie po to by poprawić sobie humor. Finalny efekt jest taki iż jemy słodycze mimo iż nie jesteśmy głodni ! To poważny błąd gdyż niepohamowane brakiem apetytu, nadmierne spożywanie słodkości jest groźne dla naszego zdrowia. Na pierwszy rzut można wymienić takie schorzenia jak : insulinooporność, cukrzyca, miażdżyca, stany zapalne w organizmie, choroby układu krążenia czy pokarmowego. Dodatkowo często sięgamy po coś słodkiego gdy nie mamy co robić. Otóż w momencie gdy jesteśmy czymś zajęci nie myślimy o przyjemnościach - słodkościach, odwlekamy tym samym czas kiedy poczujemy ochotę na cukier. Dlatego tak ważny w walce z nałogiem podjadania słodyczy jest nasz styl życia. Sport czy jakikolwiek wysiłek fizyczny nie tylko reguluje poziom cukru we krwi dzięki czemu mamy mniejszą chęć na coś słodkiego ale również odciąga nas od pokus. Jest to ważne dla osób które nie mają silnej woli. Prawdą jest bowiem że spożywamy słodycze gdy się nudzimy. Oczywiście zdaje sobie sprawę iż wszystko jest dla ludzi i każdy z nas lubi słodki smak, dlatego też w dalszej części artykułu przedstawię Ci sposoby jak nie tylko graniczyć chęć na słodycze ale jak jeść słodkie produkty które cieszą podniebienie lecz nie zawierają cukru.
Jak ograniczyć apetyt na słodycze ?
Aby skutecznie redukować naszą ochotę na słodycze powinniśmy się skupić na naszych dotychczasowych błędach żywieniowych powodujących nadmierną chęć na słodkie przekąski. Z pewnością do głównych błędów związanych zarówno z odżywianiem jak i stylem życia można zaliczyć : nieregularne posiłki, wysoko przetworzoną żywność, brak aktywności fizycznej, "uzależnienie" od cukrowych endorfin, zbyt mała ilość płynów czy zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej. To tylko kilka przyczyn dlaczego masz duży apetyt na słodycze. Tak więc aby zmniejszyć chęć na podjadanie powinieneś zastosować 5 prostych rad:
Spożywaj regularne i zbilansowane posiłki
Regularność spożywania posiłków jest bardzo ważna z punku widzenia naszego poziomu cukru we krwi. Tak jak wspomniałem na początku gdy pościmy długi okres czasu poziom glukozy w we krwi jest tak niski iż organizm dąży do jego jak najszybszego unormowania. Tak się składa że to własnie cukier podnosi go najszybciej, stąd ochota na coś słodkiego. Ważne również aby twoje posiłki były zbilansowane tzn. zawierały w miarę równą liczbę kalorii i i makroskładników. Jest to istotne gdyż jeśli przez większość dnia spożyjesz mała ilość kalorii organizm wieczorem będzie starał się to nadrobić i mimo że zjesz wartościowy posiłek będziesz odczuwał chęć na słodycze. Powód ? Cukier jest łatwostrawny i ma małą objętość dlatego mimo pełnego żołądka masz na niego chęć. Kolejnym ważnym elementem diety zbilansowanej jest występowanie w danym posiłku białka zwierzęcego, węglowodanów złożonych i tłuszczy. Taki posiłek trawi się długo a co za tym idzie syci na dłużej, poziom cukru opada powoli, a Ty nie masz ochoty na słodycze.
Stosuj słodkie zamienniki cukru
Jeśli z jakiegoś powodu dopadnie cię ochota na słodkości wiedz że możesz temu zaradzić stosując bezcukrowe słodkie napoje czy przekąski. Proces odstawiania słodyczy jest często długotrwały i ciężko zrezygnować z dnia na dzień ze słodkich przyzwyczajeń. Dlatego też dobrym sposobem będzie stopniowe zmniejszanie ilości cukru w diecie a w kryzysowych wypadkach zastępowanie tradycyjnych słodyczy tymi zawierającymi bezkaloryczne słodziki. Postępując w ten sposób nie zwiększysz ilości kalorii w swojej diecie a więc nie przytyjesz. Jeśli natomiast nie potrafisz obejść się bez słodzonej kawy czy herbaty możesz wykorzystać takie słodziki jak chociażby stevie, sukraloze, erytrytol i inne. Kolejną gamą produktów nie zawierających cukru są słodkie batony proteinowe. Warto jednak korzystać z nich w ostateczności i zwracać uwagę na ich jakość - skład.
Kawa i woda hamują apetyt na słodycze
Kawa a konkretniej kofeina w niej zawarta skutecznie blokuje apetyt. Tak więc gdy tylko złapie cię ochota na coś słodkiego warto abyś po prostu wypił kawę. Kofeina zawarta w małej czarnej nie tylko blokuje apetyt lecz także działa korzystnie na nasz metabolizm. Fakt jest taki iż kawa pomaga w odchudzaniu . Gdy chcesz pozbyć się kilogramów ważne aby wybierać kawę bez mleka oraz cukru czy innych słodkich syropów o czym dowiesz się w podlinkowanym artykule. Tak więc jeśli twoim celem jest ograniczenie apetytu na słodycze zwiększ ilość małej czarnej w swoim codziennym menu.
Zwiększenie ilości wypijanej wody jest dobrym pomysłem jeśli masz problem z podjadaniem np po posiłku. Otóż zanim do mózgu zostanie dostarczony sygnał o tym iż jesteśmy najedzeni może minąć kilkanaście minut. Dlatego warto np wypić szklankę wody po posiłku dzięki czemu wypełni ona nasz żołądek a my fizycznie nie będziemy mieli ochoty na jedzenie. Ciekawostką jest fakt iż często to właśnie niedobór wody powoduje chęć na zjedzenie czegoś słodkiego. Moja rada: jeśli poczujesz chęć na słodycze wypij szklankę wody z cytryną. Możliwe iż ochota na słodycze minie a ty dostarczysz tylko witamin do swojego organizmu zamiast szkodliwego cukru.
Rusz się ! Znajdź sobie aktywne zajęcie
O roli psychiki ale i nudy w podjadaniu słodyczy napisałem na początku. Tak więc jeśli stwierdzasz że podjadasz z nudów bądź nie masz zbytniej aktywności fizycznej - rusz się z kanapy. Wysiłek fizyczny to nie tylko efektywne spędzanie wolnego czasu. Przede wszystkim to lepsze zdrowie a w przypadku nadmiernej chęci na słodycze regulator poziomu glukozy we krwi jednego z głównych przyczyn łaknienia cukru. O roli psychiki i poprawiania sobie humoru poprzez słodycze napisano już wiele jednak jeśli nie uprawiałeś nigdy sportu to musisz wiedzieć iż jeszcze silniejsze wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia występuje podczas aktywności fizycznej. Mówiąc krótko zamiast poprawiać sobie krótkotrwale humor czekoladą zacznij uprawiać sport, bądź po prostu spędzaj czas aktywnie a nie będziesz myślał o słodyczach.
Pozbądź się słodyczy z domu
Chciałbyś zgrzeszyć ale nie masz z kim ? Masz pecha ! a w przypadku ograniczenia słodyczy - szczęście. Wbrew pozorom jest to ważny punkt na drodze do rezygnacji ze spożywania zbytniej ilości słodkości. Najczęściej bowiem podjadamy słodycze wieczorem po całym dniu gdy wracamy z pracy. Trudno oprzeć się czekoladzie kiedy leży na wyciągnięcie ręki. Inaczej ma się sprawa kiedy musisz po nią pójść lub pojechać do sklepu. W takim przypadku twoja silna wola a raczej słaba chęć ruszenia się do sklepu wygra a ty nie zjesz niezdrowej przekąski. Dlatego też nie kupuj słodyczy i nie trzymaj ich w domu . Za miast tego w kryzysowych sytuacjach zastosuj poznane dziś punkty aby lepiej kontrolować swój apetyt na słodycze. Zauważysz że po kilkunastu dniach lub tygodniach chęć na jedzenie czegoś słodkiego wyraźnie się zmniejszy.