Autor : Maciej Kowalski

 

 

Przeczytaj również :

 

 

Zadzwoń

Trener personalny - Maciej Kowalski

Uważasz artykuł za pomocny ? Kliknij Lubię to 

Trener personalny online - Maciej Kowalski

O alkoholu i niekorzystnym wpływie na mięśnie krąży wiele mitów i utartych sloganów. Każdy zaczynający swoja przygodę z treningami na siłowi z pewnością słyszał stwierdzenie że alkohol "ścina" białko a więc i mięśnie. Tak jak w każdej plotce jest trochę prawdy, tak samo w przypadku alkoholu, część niekorzystnych działań na organizm trenującego jest potwierdzone a część nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie czy alkohol niekorzystnie wpływa na mięśnie, ten artykuł jest dla Ciebie.

 

 

Alkohol - czym jest i jaki ma wpływ na nasz organizm ?

 

 

Alkohol - wpływ na mięśnie

Alkoholem nazywamy wszystkie rodzaje produktów spożywczych - "trunków" zawierające w swoim składzie etanol. W Polsce, według ustawy, napojem alkoholowym nazywa się każdy produkt przeznaczony do spożycia który zawiera więcej niż 0,5% etanolu pochodzenia rolniczego. Do napojów alkoholowych zaliczamy przed wszystkim: spirytus, piwo, wino, wódkę, whisky, rum itd. Alkohol w pewnych ilościach jest bez wątpienia substancję odurzającą która poprawia nasz nastrój, działa uspokajająco na układ nerwowy, co skutkuje uczuciem odprężenia. Niestety widocznym również negatywnym skutkiem picia alkoholu jest opóźniona reakcja na bodźce, zaburzona koordynacja i zdolności wysiłkowe. Dlatego sportowcy nie piją alkoholu w okresach okołotreningowych. 

 

Zawartość etanolu w popularnych napojach alkoholowych:

 

- 50 ml wódki to 20 g etanolu
- 150 ml wina to około 15 g etanolu
- 0,5 l piwa to około 20-25 g etanolu 

 

Analizując jednak poszczególne składy napojów alkoholowych warto zwrócić uwagę nie tylko na różnice w zawartości etanolu ale również w ilości dodane cukru. Cukier wraz z etanolem stanowią bowiem o kaloryczności danego trunku a więc i i o jego wpływie na naszą sylwetkę. tak się składa iż cukry alkoholowe są kaloryczne i 1 gram alkoholu zawiera 7,1 kcal. Dla porównania 1 g cukru to 4 kcal.  Substancjami dodatkowymi są barwniki i aromaty które mogą oczywiście mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia jednak nie wpływają na kompozycje naszego ciała. Tak więc jeśli chodzi o działanie alkoholu na mięśnie będzie uzależnione od rodzaju alkoholu który wypijamy oraz dawki i częstotliwości jego spożywania.

 

 

Czy alkohol ścina białko i niszczy nasze mięśnie ?

 

 

Może i cie zaskoczę ale alkohol nie niszczy białek mięśniowych. Dlatego też bezpośrednio nie ma wpływu na rozmiar naszych włókien mięśniowych. natomiast ma duży wpływ na komórki naszego mózgu - niszczy je. Dlatego też alkoholicy odczuwają różnego rodzaju dolegliwości związane z układem nerwowym którym zarządza mózg. Warto przytoczyć badanie które badało bezpośredni wpływ etanolu na katabolizm mięśniowy.

Jednej z grup badanych podano przed treningiem napój alkoholowy,  drugiej napój bezaalkoholowy.  Po zakończonym treningu zbadano u obydwu grup markery rozpadu mięśni. Jak się okazało pomiędzy obydwiema grupami nie było różnic. Tak więc alkohol nie wpływa bezpośrednio na rozpad tkanki mięśniowej.

 

Natomiast tak jak napisałem na początku artykułu w każdym micie jest ziarnko prawdy. Otóż alkohol pośrednio może utrudniać budowanie masy mięśniowej oraz nasilać procesy kataboliczne w naszych mięśniach. Dlaczego ? Udowodnione jest m.in iż podawanie 1 g etanolu na 1 kg masy ciała ćwiczeniach, powoduje kłopoty z regeneracją i ogólne osłabienie. Oczywiście duże znaczenie ma sama dawka spożytego etanolu. w przypadku kiedy przesadzimy z ilością alkoholu i dojdzie do zatrucia organizmu występuje szereg negatywnych reakcji w naszym organizmie. Głównym objawem jest tzw" kac" na drugi dzień. Zjawisko to potrafi skutecznie wprowadzić organizm w stan kataboliczny dołek i spowodować ryzyko utraty tkanki mięśniowej.

 

 

Negatywne skutki przedawkowania alkoholu dla naszych mięśni :

 

 

Alkohol - niekorzystny wpływ na mięśnie

  • wzrost kortyzolu w organizmie - kortyzol to hormon kataboliczny który przyczynia się m.in do rozpadu tkanki mięśniowej. Dla każdego sportowca priorytetem powinno być utrzymywanie tego hormonu w ryzach. W przypadku upojenia alkoholowego ilość kortyzolu jest wywindowana wysoko co niesie ze sobą ryzyko katabolizmu.

  • mniejszy apetyt "dzień po " - w przypadku zatrucia alkoholem - spożycia zbyt dużej dawki występują problemy z trawieniem , nie mamy apetytu i jedyne co możemy przyjąć to płyny. W takiej sytuacji cierpi nasz bilans kaloryczny przez co mięśnie nie mają powodu to tego by zachować swoje rozmiary. Również złe wybory żywieniowe podczas spożywania alkoholu mogą sprzyjać odkładaniu tkanki tłuszczowej. Więcej o tym zjawisku przeczytasz w artykule pt czy alkohol tuczy i utrudnia odchudzanie ?

  • odwodnienie organizmu - mięśnie w dużej części składają się z wody. Nie trzeba nikomu tłumaczyć iż odwodnienie organizmu niekorzystnie wpływa na rozmiar jak i budowę nowych włókien mięśniowych.

  • utrata witamin i minerałów - przesadzenie z ilością alkoholu powoduje wypłukanie ważnych dla naszego organizmu witamin i minerałów co może skutecznie ograniczyć procesy anaboliczne w naszym organizmie.

  • negatywny wpływ na trening - trening na kacu ? Nie polecam. Alkohol negatywnie wpływa zarówno na siłę, jak i koordynację i wydolność organizmu. Zbyt częste jego nadużywanie wpłynie na obniżenie efektywności naszego treningu. Natomiast im mniej pracy wykonamy, tym mniejszy będzie nasz postęp w budowaniu muskulatury. 

 

 

Czy alkohol obniża poziom testosteronu?

 


Testosteron to najważniejszy hormon anaboliczny w naszym organizmie. Im posiadamy większy poziom testosteronu tym więcej masy mięśniowej i siły jesteśmy w stanie zbudować. Każdy z trenujących powinien zatem dbać o jego jak najwyższy poziom. Otóż warto zdać sobie sprawę iż alkohol powoduje u mężczyzn obniżenie poziomu testosteronu. Jednak potraktowałbym to jako ciekawostkę jeśli mówimy o sporadycznym spożywaniu alkoholu w niedużych dawkach. W takim przypadku z pewnością nie dojdzie do obniżenia naszego libido czy zdolności wysiłkowych. jednak przy jego regularnym nadużywaniu mamy się o co martwić. Potwierdza to badanie w którym ochotnicy wypijali codziennie dawkę 40 g etanolu - 2 piwa przez okres 21 dni. Poziom testosteronu średnio zmalał o 6,8 %  gdy jednak zwiększono dawkę do 1,5 g etanolu na kg masy ciała testosteron spadł o 23 % a kortyzol - hormon kataboliczny wzrósł jednocześnie o 36 %. Dlatego też Długotrwale przyjmowanie alkoholu w większych ilościach negatywnie wpływa na poziom naszego testosteronu utrudniając tym samym budowanie masy mięśniowej.

.

 

Alkohol a mięśnie - pić czy nie pić ?

 


Jak we wszystkim w życiu tak samo w przypadku alkoholu należy zachować zdrowy rozsądek. Z jednej strony nie należy namawiać nikogo do  spożywania alkoholu z drugiej wypijanie alkoholu w małej ilości od czasu do czasu nie jest niczym złym. Jeśli raz w tygodniu wypijesz piwo lub dwa nie odbije się to w żadnym przypadku negatywnie na stanie twoich mięśni. Dlatego też nie warto popadać ze skrajności w skrajność. Natomiast jeśli masz problem z alkoholem i notorycznie go nadużywasz wiedz że utrudni ci to skutecznie budowanie mięśni i obniżenie zdolności wysiłkowe w każdym sporcie. kończąc artykuł chciałbym abyś wiedział iż o tym czy coś jest lekiem czy trucizną decyduje dawka tak więc korzystaj z używek z głową. 

 

 

Kontakt ze mną

dane kontaktowe

Trener personalny Warszawa - Maciej Kowalski
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Maciej Kowalski

 

tel. 661 499 583

e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com

Chcesz żebym Ci pomógł ?

 

Trener osobisty i dietetyk online - Maciej Kowalski

Formularz kontaktowy

 

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
07 stycznia 2018
Alkohol a wpływ na mięśnie

Alkohol - niekorzystnie wpływa na mięśnie ?

Google Moja Firma - Maciej Kowalski trener personalny

Nie przegap nowości i obserwuj mnie na social media

Kontakt

 

Tel; 661 499 583

email : maciejkowalskitrener@gmail.com

adres ; Chmielna 71, Varso Tower

00-801 Warszawa

siłownie: Zdrofit,

Współpraca online z dietetykiem 

                        

Dietetyk online          

Dieta online

Współpraca online z trenerem

 

Trener personalny online

 

Plan treningowy online

Trener osobisty i dietetyk online

Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej