Zaobserwuj mnie, aby być na bieżąco i zobaczyć jak pracuję
Sprawdź moje media społecznościowe
Autor : Maciej Kowalski
Trener personalny > Blog > Treningi >
Kontakt ze mną
dane kontaktowe
Maciej Kowalski
tel. 661 499 583
e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com
Trening sprinterski jest niewątpliwie bardzo intensywnym rodzajem wysiłku i nie jest polecany dla osób początkujących, z nadwagą i nie sprawnych fizycznie. Dla pozostałych osób poprawnie zaplanowany trening przyniesie mnóstwo korzyści oprócz tak oczywistych jak umiejętność coraz szybszego biegania. Z artykułu tego dowiesz się czym jest trening sprinterski i jak zacząć ćwiczyć biegi krótkie aby osiągać coraz lepsze wyniki.
Spis treści:
Trening sprinterski to wysiłek fizyczny anaerobowy czyli beztlenowy, oznacza to, że przemiany energetyczne, które zachodzą w twoim organizmie podczas takiego rodzaju treningu odbywają się bez użycia tlenu. O wysiłku anaerobowym mówimy wtedy, gdy nasze mięśnie pracują tak mocno, że nasz organizm nie nadąża z dostarczaniem im tlenu. Układ krążeniowo - oddechowy pracuje na 100 procent, tak że nie jesteś w stanie wypowiedzieć słowa. Wysiłek beztlenowy trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Ćwiczenia wykonywane są z bardzo dużą częstotliwością i intensywnością. Po takim treningu trzeba odpocząć nieco dłużej, więc przerwy między powtórzeniami są dość długie, by nasz organizm zdążył dojść do siebie i był w stanie wykonać kolejną serię w jak najkrótszym czasie. Przykłady treningu beztlenowego to: sprinty, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia na siłowni. Ten rodzaj treningu poprawia szybkość, siłę, wydolność, wytrzymałość szybkościową, dynamikę ruchu, kondycję, pozwala spalić dużą liczbę kalorii oraz podkręca metabolizm na długie godziny po treningu. Poprawia też ogólną sprawność fizyczną.
Bieg na 60 metrów rozgrywany jest głównie w hali. Jest najkrótszym biegiem sprinterskim. Start następuje z bloków startowych z pozycji niskiej. Konkurencja ta rozgrywana jest podczas halowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Rekord Świata należy do Christiana Colemana i wynosi 6,34s. Wśród kobiet rekord należy do Rosjanki Iriny Priwałowa 6,92s. Ciekawe, jaki jest twój najlepszy czas na tym dystansie?
Bieg na 100 metrów to najkrótszy bieg lekkoatletyczny na otwartym stadionie. Cieszy się on dużą popularnością wśród sportowców i kibiców. Najlepsi atleci na tym dystansie określani są najszybszymi ludźmi świata. Aktualnie najszybszy na tym dystansie jest Usain Bolt z Jamajki z czasem 9,58s, wśród kobiet najlepszy czas uzyskała zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych Florence Griffith-Joyner 10,49s.
Pewnie nieraz widziałeś jak na Mistrzostwach Świata lub Europy ścigają się najlepsi sprinterzy. Ich ciała są dobrze zbudowane i świetnie wyrzeźbione. Więc jeśli dążysz do takiej sylwetki to wprowadź do swojego planu treningowego sprinty. Trening sprinterski będzie dobrym rozwiązaniem dla osób regularnie uprawiających sport, którzy chcą wyrzeźbić swoją sylwetkę zachowując przy tym dużą masę mięśniową. Jeśli uprawisz sport sporadycznie, lepszym rozwiązaniem będzie wysiłek w wolniejszym tempie (wysiłek tlenowy), ponieważ przy takim treningu ryzyko odniesienia kontuzji jest mniejsze. Sprint to idealny pomysł dla kulturysty. Na pewno warto wprowadzić taki trening do swojego tygodniowego planu ćwiczeń. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wysiłek bardzo intensywny, po którym należy prawidłowo odżywić organizm i dać mu czas na regenerację.
Włókna mięśniowe dzieli się na wolnokurczliwe oraz szybkokurczliwe. W czasie biegów sprinterskich pracują głównie włókna szybkokurczliwe, które odpowiadają za wykonywanie dynamicznej oraz gwałtownej pracy. Szybkość wykonywanych przez nie skurczów jest bardzo duża, przez co dosyć szybko ulegają zmęczeniu. Zaczynają pracę podczas zwiększenia intensywności wysiłku. Jeśli w Twoich mięśniach jest więcej włókien szybkokurczliwych jesteś urodzonym sprinterem. Najlepsze wyniki w biegach sprinterskich mają Jamajczycy, zawdzięczają to w dużej mierze genetyce. Liczne badania dowodzą, że właśnie mieszkańcy Jamajki mają w składzie swoich mięśni zdecydowaną przewagę włókien szybkokurczliwych. Jeśli nigdy nie czułeś się dobry w sprintach to może być oznaka, że posiadasz przewagę włókien wolnokurczliwych, które znajdują zastosowanie w sportach wytrzymałościowych. Włókna wolokurczliwe są odporne na zmęczenie i odpowiadają za wykonywanie pracy wolniejszej. Ich ilość bardzo cenią sobie maratończycy.
Sprinter musi mieć bardzo dużą siłę nóg, więc jeśli na lekcji wychowania fizycznego skaliście w dal z miejsca, i byłeś w czołówce to znak, że dysponujesz dużą mocą kończyn dolnych. Jeżeli idzie ci wyśmienicie w skokach w dal z rozbiegu, wyskoku dosiężnym i zajmujesz lub zajmowałeś czołowe lokaty w biegu na 60 lub 100 metrów to tylko potwierdzenie, że jesteś stworzony do wysiłków beztlenowych, a w twoich mięśniach przewagę mają włókna szybkokurczliwe.
Gdy grasz ze znajomymi w piłkę nożną i nikt nie może cię dogonić kiedy biegniesz z piłką to również oznacza, że masz zadatki na sprintera. Podczas gry w koszykówkę bez większego problemu jesteś w stanie doskoczyć do obręczy, a dla innych graczy jest to zadanie niemożliwe do wykonania to też znak, że masz dużą siłę w nogach, którą warto wykorzystać do biegania sprintów. Jeśli wyróżniasz się w wyżej wymienionych sprawdzianach i czynnościach oznacza to, że możesz odnieść dobre wyniki w biegu na krótkich dystansach. Zastosowanie odpowiedniego treningu będzie przynosiło oczekiwane rezultaty. Jeśli jednak nigdy nie przodowałeś w tych konkurencjach oznacza to, że masz predyspozycje do długotrwałego wysiłku w wolniejszym tempie, więc warto pomyśleć o biegach długich, wyścigach rowerowych lub triatlonie. Oczywiście możesz spróbować swoich sił w treningu sprinterskim, ale na efekty trzeba będzie długo czekać, a treningi nie będą należały do najprzyjemniejszych.
Jeśli myślimy o osiąganiu wybitnych wyników sportowych taki trening trzeba zacząć w wieku szkolnym, najlepiej w szkole podstawowej. Dziecko posiadające predyspozycje do uprawiania biegów sprinterskich powinno zacząć treningi pod okiem profesjonalnych trenerów lekkoatletycznych, którzy właściwie dobiorą obciążenie i rodzaj treningów.
Jeżeli dzięki treningowi sprintów chcemy osiągnąć korzyści jakie ze sobą niesie, możemy zacząć w każdym wieku, jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala. Pamiętaj, że ten rodzaj treningu nie jest tylko dla profesjonalnych sportowców. Każdy może czerpać z niego profity i jest świetną odskocznią od codziennej rutyny ćwiczeń.
- problemy z układem krążeniowo-oddechowym
- wady serca
- duża nadwaga
Jeśli swoją przygodę ze sportem chcesz zacząć od biegów sprinterskich, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć przeciwwskazania do uprawiania tej dyscypliny.
Przyrost masy mięśniowej - Dzięki intensywnemu treningowi twój organizm dostaje impuls i zaczyna wytwarzać hormon wzrostu. Wydzielanie tego hormonu ma kluczowy wpływ na przyrost masy mięśniowej. Należy pamiętać, by wraz ze zwiększającym się stażem w treningu sprinterskim zwiększać również obciążenie. Jest to ważne, ponieważ nasze mięśnie szybko przyzwyczają się do jednostajnego obciążenia i przestają rosnąć. Dlatego trzeba je pobudzać poprzez stopniowe podnoszenie sobie poprzeczki.
Spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej - Jak udowodniły liczne badania podczas treningu o wysokiej intensywności spalamy bardzo dużo kalorii, a przyśpieszony metabolizm utrzymuje się na wiele godzin po treningu. Dzieje się to dlatego, że nasz organizm podczas biegu sprinterskiego nie jest w stanie pobrać tyle tlenu ile potrzebuje. W wyniku tego powstaje „dług tlenowy”, który nasz organizm musi spłacić, pobierając więcej tlenu niż potrzebuje po zakończonym wysiłku. Większy pobór tlenu to więcej spalanych kalorii, więc ten rodzaj treningu na pewno pomoże ci w wyrzeźbieniu sylwetki.
Poprawa kondycji - dzięki sprintom poprawisz wydolność swojego organizmu. Zwiększysz też wytrzymałość szybkościową, a krótkotrwałe wysiłki o dużej intensywności przestaną ci sprawiać problemy.
Sprinterzy zawsze zaczynają od rozgrzewki, która w dużej mierze polega na rozciąganiu dynamicznym. Czyli wszelkiego rodzaju: wymachy , wykroki, skoki, skipy. Warto poprzedzić te ćwiczenia kilkoma minutami truchtu, by rozgrzać nieco mięśnie i przygotować do szybkich ruchów. Rozgrzewamy nie tylko nogi lecz także tułów, obręcz barkową i ręce i szyję, ponieważ podczas szybkiego biegu pracuje całe ciało.
Przykładowe ćwiczenia:
- wymachy nogi przód tył
- wymachy nogi na boki
- wymachy ramion góra, dół
- wymachy ramion na boki
- krążenia ramion
- krążenia głowy
- skip A
- skip B
- skip C
- wieloskoki
- energiczne wyskoki
Na stadionie lekkoatletycznym część główna będzie składała się głównie z szybkiego biegu i przerw między kolejnymi powtórzeniami. Początkujący sprinterzy powinni zaczynać od krótkich odcinków bieganych szybko i dość długich przerw, by organizm miał siłę pracować w kolejnych powtórzeniach na najwyższych obrotach.
Na początek przygody ze sprintami wystarczy zrobić w części głównej:
10 powtórzeń biegu sprinterskiego po 40 metrów z przerwą 1 minuta w marszu. Pamiętaj, żeby wszystkie odcinki biegać w równym bardzo szybkim tempie.
2-3 minuty truchtu
3 serie po 10 podskoków z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej, z przerwą 20 sekund w miejscu. Gdy tylko lądujesz, wybujaj się do następnego podskoku, nie rób przerwy między skokami.
2-3 minuty truchtu
3 serie po 10 ugięć ramion w podporze przodem, z przerwą 20 sekund w miejscu
Do części głównej można wplatać również inne ćwiczenia takie jak np: przeskoki przez płotki obunóż, skoki w dal z miejsca
Podsumowując, w części głównej powinny znajdować się przynajmniej 3-4 ćwiczenia. Każde ćwiczenie powinno składać się z kilku serii, w których naprzemiennie wykonujemy pracę i odpoczynek. Liczba ćwiczeń i serii uzależniona będzie od stażu treningowego.
Na zakończenie treningu trzeba ostudzić stopniowo rozgrzane mięśnie, więc trening najlepiej zakończ 10 minutowym wolnym truchtem. Potem spokojnie przejdź do marszu i wykonaj 5 minutowe rozciąganie. Pomoże to w regeneracji organizmu i zapobiegnie kontuzjom. Cały trening powinien trwać około godziny.
Tak powinien wyglądać trening sprinterski na stadionie lekkoatletycznym dla początkujących. Na początek wystarczą dwa takie treningi w tygodniu oddzielone dniami przeznaczonymi na regenerację. Do tego należy dodać jeden trening tygodniowo na siłowni i na efekty nie będzie trzeba długo czekać.
Trening należy zmieniać co kilka tygodni. Można zwiększyć ilość serii, wydłużyć odcinki biegane sprintem lub zmniejszyć czas między seriami.
Zacznij od 5-10 minut truchtu na bieżni elektrycznej, potem zrób rozciąganie dynamiczne - na siłowni będą to głównie wymachy. Na koniec trochę skipów w miejscu i możesz przechodzić do części głównej.
Pamiętaj, by w części głównej dobrać odpowiednie dla twojego stażu treningu obciążenie. Nie porywaj się na zbyt duże ciężary jeśli dopiero zaczynasz trening sprinterski. Zacznij od mniejszych obciążeń i staraj się wykonywać poprawnie ćwiczenia. Podnoszenie zbyt dużych ciężarów zwiększa ryzyko kontuzji, więc na początek wybieraj małe krążki. Ćwiczenia na siłowni staraj się wykonywać bardzo dynamicznie, ponieważ dynamika ruchu jest podstawą każdego sprintera. Twoje ruchy muszą być szybkie i sprężyste, nie możesz sobie pozwolić na powolne i niedokładne wykonywanie ćwiczeń.
- przysiady ze sztangą
- półprzysiady ze sztangą
- półprzysiady z cofaniem
- przysiady na jednej nodze
- przysiad ze wspięciem na palcach z obciążeniem
- zarzut sztangi na klatkę piersiową
- zarzut siłowy połączony z podrzutem
- rwanie
- martwy ciąg ze sztangą trzymaną za plecami
- wykroki z obciążeniem
- wyskoki i zeskoki ze skrzyni bez obciążenia lub z ciężarem
Wyżej wymienione ćwiczenia nie należą do najprostszych dlatego przed przystąpieniem do ich realizacji poproś o pomoc trenera personalnego, który pokaże ci jak poprawnie technicznie wykonać te ćwiczenia.
Ćwiczenia na klatkę piersiową i ręce też pomogą sprinterowi więc warto je wykonywać. Ręce nadają rytm nogom podczas biegu, więc muszą być równie silne.
Sprinter musi też wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha i grzbietu, ponieważ one utrzymują prawidłową postawę w trakcie sprintu.
wiosłowanie sztangą Pendlleya
wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia
martwy ciąg
wiosłowanie hantami z podłoża
podciąganie na drążku
ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki
wyprosty tułowia na ławce
wyciskanie sztangi na ławce poziomej
wyciskanie sztangielek na ławce skośnej
pompki
pompki z wyskokiem
pompki na poręczach
wyciskanie żołnierskie
podciąganie podchwytem na drążku
Na początku przygody ze sprintami w części głównej wykonuj 3-4 ćwiczenia. Każde ćwiczenie powinno się składać z 3 serii po 10 powtórzeń. Przerwy między powtórzeniami nie powinny przekraczać 2 minut. Po miesiącu możesz zwiększyć ilość ćwiczeń, liczbę serii lub ilość powtórzeń. Dzięki temu będziesz systematycznie się rozwijał i robił postępy.
Na zakończenie treningu dobrym rozwiązaniem będzie kilka minut truchtu zakończone rozciąganiem statycznym. Cały trening powinien trwać od 40-80 minut w zależności od ilości ćwiczeń.
Poniedziałek
Miejsce: stadion atletyczny
1. Rozgrzewka
2. Część główna:
5 x 40 metrów, przerwa 1 minuta w marszu
2 minuty truchtu
5 x 50 metrów, przerwa 1 minuta w marszu
trucht 2 minuty
2 x 10 sekund maksymalnie szybko, przerwa 30 sekund
2 minuty truchtu
3 x 10 podskoków z dociągnięciem kolan do klatki piersiowej
3. Schłodzenie
4. Rozciąganie
Wtorek – wolne
Środa
Miejsce: siłownia
1. Rozgrzewka
2. Część główna:
przysiad ze sztangą 3 x 10, przerwa między seriami 2 minuty
rwanie 3 x 10, przerwa 2 minuty
wyciskanie sztangi leżąc 3 x 10, przerwa 2 minuty
wykroki 3 x 10, przerwa 2 minuty
brzuszki na ławce skośnej w dół 3 x15, przerwa 30 sekund
3. Schłodzenie
4. Rozciąganie
Czwartek – wolne
Piątek
Miejsce: stadion atletyczny
1. Rozgrzewka
2. Część główna:
6 x 30 metrów, przerwa 1 minuta w marszu
2 minuty truchtu
6 x 40 metrów, przerwa 1 minuta w marszu
trucht 2 minuty
3 x 10 sekund maksymalnie szybko, przerwa 30 sekund
2 minuty truchtu
5 x 5 przeskoków przez płotki obunóż , przerwa 30 sekund
3. Schłodzenie
4. Rozciąganie
Sobota – wolne
Niedziela - wolne
Chcesz żebym Ci pomógł ?
Formularz kontaktowy
Kontakt
Tel; 661 499 583
email : maciejkowalskitrener@gmail.com
adres ; Chmielna 71, Varso Tower
00-801 Warszawa
siłownie: Zdrofit,
Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej