Autor : Maciej Kowalski

 

 

Przeczytaj również :

 

 

Zadzwoń

Trener personalny - Maciej Kowalski

Uważasz artykuł za pomocny ? Kliknij Lubię to 

Trener personalny online - Maciej Kowalski

Plecy płaskie są często lekceważona wada postawy ze względu na pozorne proste ukształtowanie sylwetki. Trzeba jednak zdać sobie sprawę iż brak naturalnych krzywizn kręgosłupa znacznie go osłabia i traci on tym samym funkcje amortyzacyjną. Co jest zatem przyczyną powstawania pleców płaskich i jak wygląda ich leczenie?

 

 

Plecy płaskie - czym są ?

 

 

Plecy płaskie odznaczają się spłaszczeniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa takich jak naturalne kifozy i lordozy. Kręgosłup więc jest prosty bez charakterystycznej postaci "S". Wada ta charakteryzuje się opadniętymi barkami, odstającymi łopatkami, spłaszczoną klatką piersiową, zapadniętymi organami wewnętrznymi, spłaszczeniem lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej. Ponadto występuje przeprost w stawach kolanowych, żebra ustawione są horyzontalnie a szyja jest idealnym pionowym przedłużeniem kręgosłupa.

 

 

 

                                                               Charakterystyka pleców płaskich

 

Plecy płaskie

   

       

      

Plecy płaskie - przyczyny powstawania wady 

 

 

Plecy płaskie maja różną etiologie niemniej do głównych przczyn ich powstawania można zaliczyć:

 

 • brak przodopochylenia miednicy - w przypadku wrodzonych pleców płaskich położenie miednicy jest uwarunkowane od nieprawidłowego kształtu lub/i nachylenia kości krzyżowej.

 • budowa asteniczna ciała - czyli ciało o wiotkiej muskulaturze - w takim przypadku równowaga całego ciała jest uzyskiwana dzięki ustawieniu kręgów kręgosłupa jeden nad drugim. Słabe mięśnie nie są w stanie podtrzymać ciężaru ciała który zostaje przeniesiony bezpośrednio na kręgosłup.

 • zbyt silne umięśnienie - szczególnie występuje u sportowców związanych z podnoszeniem ciężarów, czy dzieci stosujących treningi siłowe, gimnastykę w niewłaściwy sposób.

 

Tak więc plecy płaskie mogą powstawać wtórnie jak pierwotnie. Niemniej najważniejszą przyczyną podlegającą korekcji jest dystonia mięśniowa - zaburzenie  równowagi sił między mięśniami antagonistycznymi. W plecach płaskich osłabionymi mięśniami są : mięśnie piersiowe (małe , wielkie), zębate przednie, proste uda, biodrowo–lędźwiowe, prostowniki grzbietu w odcinku lędźwiowym i mięśnie czworoboczne lędźwi. Nadmiernie napięte grupy to: mięśnie grzbietu odcinka piersiowego,  mięśnie karku, pośladkowe, grupa kulszowo-goleniowa oraz mięśnie brzucha.   

                                        

 

Skutki nieleczonych pleców płaskich

 

 

Ból w plecach płaskich

Nieleczone plecy płaskie w dłuższej perspektywie mogą powodować bóle kręgosłupa a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlaczego ? Otóż brak fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz zbyt słabe mięśnie posturalne powodują przenoszenie wszystkich obciążeń zewnętrznych bezpośrednio na kręgosłup i otaczające go stawy. Nie łatwo się domyśleć iż długotrwałe niekorzystne ustawienie sąsiadujących ze sobą kręgów skutkuje nie tylko zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa ale także utrwalają nawyk wadliwej postawy ciała. Symptomem pleców płaskich jest również szybkie męczenie się mięśni posturalnych przez co decydujemy się na spędzanie czasu w pozycji siedzącej powodującej dalsze osłabianie mięśni pleców jak i zmniejszanie pojemności życiowej płuc.

 

 

Plecy płaskie - schemat postępowania korekcyjnego

 

 

Korekcję pleców okrągło-wklęsłych należy rozpocząć od oględzin sylwetki i wywiadu środowiskowego związanego z trybem życia, odczuwanymi dolegliwościami. Następnie przechodzimy do korekcji dystonii mięśniowej na który składa się:

 

 • uświadomienie wady postawy,

 • nauka przyjmowania postawy skorygowanej;

 • utrwalenie nawyku prawidłowej postawy ciała;

 • zniesieniu istniejącej dystonii mięśniowej;

 • stretchingu i rolowaniu mięśni nadmiernie napiętych : mięśni grzbietu odcinka piersiowego,  mięśni karku, pośladkowych, mięśni grupy kulszowo-goleniowej oraz mięśni brzucha

 • wzmacnianiu mięśni osłabionych; mięśni piersiowych (małych , wielkich), zębatych przednich, prostych uda, biodrowo–lędźwiowych, prostowników grzbietu odcinka lędźwiowego i mięśni czworobocznych lędźwi.

 • poprawie ruchomości kręgosłupa odcinku lędźwiowym i piersiowym

 • uświadomienia wpływu naszego trybu życia na kształtowanie wady postawy

 • rozpisaniu i wdrożeniu planu treningowego do samodzielnego wykonywania w domu

 

Oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania zmian jak również ich etiologii wieku ćwiczącego należy podjąć odpowiednie ćwiczenia korekcyjne i na bieżąco analizować postępy. w większości przypadków plecy płaskie poddają się całkowitemu wyleczeniu przy zastosowaniu powyższych uwag.

 

 

Korekcja pleców płaskich w Warszawie

 

 

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz jakieś pytania bądź wątpliwości dotyczące korekcji swojej wady postawy zostaw komentarz bądź jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy w likwidacji swojej wady postawy skontaktuj się poprzez formularz. Jestem trenerem osobistym który na co dzień pomaga osobom z dolegliwościami bólowymi, wadami postawy czy po prostu chcącymi poprawić swoją sprawność i kondycje fizyczną. Dlatego też jeśli pochodzisz z Warszawy możesz umówić się na trening próbny bądź skorzystać z dłużej współpracy jaką może być korekcja wad postawy . Warto zaznaczyć iż właśnie indywidualny trening jest najskuteczniejszą formą prowadzenia zajęć likwidujących dystonie mięśniową i dolegliwości bólowe. Zajęcia grupowe często niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów dzięki braku możliwości indywidualnego podejścia i korygowania na bieżąco błędów ćwiczących.

 

 

Kontakt ze mną

dane kontaktowe

Trener personalny Warszawa - Maciej Kowalski
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Maciej Kowalski

 

tel. 661 499 583

e-mail.maciejkowalskitrener@gmail.com

Chcesz żebym Ci pomógł ?

 

Trener osobisty i dietetyk online - Maciej Kowalski

Formularz kontaktowy

 

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
01 listopada 2017
Plecy płaskie

Plecy płaskie - przyczyny i leczenie

Kontakt

 

Tel; 661 499 583

email : maciejkowalskitrener@gmail.com

adres ; Jana Pawła Woronicza 31

02-640 Warszawa

siłownie: Zdrofit, Qbik Loft Aparts

Współpraca online z dietetykiem 

                        

Dietetyk online                                                      

Dieta online

Współpraca online z trenerem

 

Trener personalny online

 

Plan treningowy online

Google Moja Firma - Maciej Kowalski trener personalny
facebook
Trener osobisty i dietetyk online

Nazywam się Maciej Kowalski i jestem trenerem personalnym oraz dietetykiem z Warszawy. Oferuje skuteczne odchudzanie oraz poprawę kondycji i sprawności fizycznej w atrakcyjnej cenie.